Tähtis nõuanne
Ärge oodake oma teleskoobilt liialt paljut! Kahjuks ei suuda isegi kõige suurem ja kallim teleskoop näidata neid fantastilisi, värvilisi, pisidetaile täis kujutusi, mida teame ja oleme näinud teaduslik-populaarsetes raamatustes ja filmides. Taoliseid kujutisi võib saada vaid professionaalsetes observatooriumites. Näha seda “lihtsalt silmaga”, isegi läbi teleskoobi, ei ole kahjuks võimalik.
Oma esimese valiku tegemiseks piisab tähelepanu pöörata teleskoobi hinnale ja konstruktsioonile.
Allpool on toodud muud tähtsad parameetrid, mis lubavad Teil teha õige valiku.
3. Objektiivi diameeter (apertuur)
Mida suurem diameeter, seda suurem teleskoobi valgusjõud ja selle eraldusvõime, seda kaugemaid ja ähmasemaid objekte võib selles näha. Teisest küljest mõjub diameeter oluliselt teleskoobi mõõtudele ja kaalule (eriti läätselisele teleskoobile). Siinkohal on tähtis meeles pidada, et teleskoobi maksimaalselt kasulik suurendamine ei tohiks ületada 1.4 selle diameetrist. See tähendab, et 70 mm diameetri juures moodustab sellise teleskoobi maksimaalselt kasulik suurendus ~98x. Algaval vaatlejal oleks mõttekas peatuda 70 kuni 150 mm apertuuriga (3 kuni 6 tolli) mudelil.
4. Fookuskaugus
Mida suurem on fookuskaugus ehk F, seda paremini saab seadme abil kiigata kosmosesse. Fookuskaugus mõjub nähtava kujutise suurendusastmele ja kvaliteedile. Suur fookuskaugus (pika fookusega teleskoobid) tähendab suuremat suurendamist, kuid väiksemat vaatevälja ja valgusjõudu. Sobib väiksemate eemaldunud objektide vaatluseks. Väiksem fookuskaugus (lühikese fookusega teleskoobid) tähendab väiksemat suurendamist, kuid suuremat vaatevälja. Sobib laiendatud objektide, näiteks galaktikate jälgimiseks ja astrofotode tegemiseks.
Rõdul hoidmiseks on mugavam 500-800mm fookuskaugusega teleskoop.
Need seaduspärasused ei puuduta vaid katadioptrikuid – nendes murdub valgusvoog mitmeid kordi, mitte aga ei kulge sirgjoones, mis võimaldab oluliselt lühendada korpust.
5. Suurenduse kordsus
Esimest teleskoopi valides ärge kunagi kihutage suurima suurendamise järgi!
Jah, taolisel juhul paistavad taevakehad oluliselt suurematena, kuid samas muutuvad märgatavamaks need asjad, mida suurendada poleks üleüldse vajalik – näiteks teleskoobi toru vibreerimine või atmosfääri turbulentsusega esilekutsutud moonutused. Kordsust võib arvutada nii – jagada fookuskaugus (F) okulaari omadustele. Näiteks teleskoop fookuskaugusega F=800 mm, millel on 16 mm okulaar, annab 50 kordse suurenduse (800 / 16 = 50).
6. Monteeringu tüüp
Monteering kujutab endast teleskoobi alust (meenutab statiivi või kolmjalga). Teleskoobi monteering on sama, mis fotoaparaadi või videokaamera statiiv, kuid palju tähtsam! Vaadata monteeringuta teleskoopi – on täiesti mõttetu tegu. Proovige täpselt suunata 10 sentimeetrise diameetriga ja 3 kilogrammi kaaluv toru objektile ja hoida sellises asendis kasvõi 10 minutit.
Kõik olemasolevad monteeringud jaotatakse kolmeks liigiks: